Laptop biznesowy dla przedsiębiorców

Mówi się, że laptop to laptop. Wykorzystuje się go w pracy, ale także młodzi ludzie bazują na nim, gdy się uczą. Niekiedy używa się go również do grania. Czy w każdym z tych przypadków ma się do czynienia z tym samym rodzajem laptopa? Oczywiście, że nie. Nie jest to oficjalny podział, ale można powiedzieć, że do wyboru są laptopy konsumenckie, jak również laptopy biznesowe. Na pierwszy rzut oka niczym się one nie różnią, ale jednak pomiędzy tymi dwoma grupami jest kilka istotnych różnic.

Obudowa laptopa

Dell laptopyjak również innych marek, które dedykowane są typowo do wykonywania pracy biurowej, mogą pochwalić się zdecydowanie solidniejszą obudową. Taką, która jest w stanie poradzić sobie, jeżeli chodzi o mechaniczne uszkodzenia. Nie oznacza to tego, że należy ją testować, zrzucając np. laptopa ze znacznej wysokości. Trzeba jednak wiedzieć, że obudowy laptopów przeznaczonych do biznesu wykonane są z solidniejszych materiałów, jak np. lekkie stopy metali, aluminium, stopy magnezu, dzięki czemu przystosowane są one również do przewożenia z miejsca na miejsce – co też często ma się do czynienia. Niektórzy producenci do wzmocnienia obudowy laptopa wykorzystują także włókna węglowe.

Laptopy biznesowe mają do wykonania różnego rodzaju prace

W przypadku laptopów konsumenckich nie ma czegoś takiego. To fakt, że obudowa nie jest zła, ale wykonana jest ona z tworzywa sztucznego, która nie jest odporna na działanie niektórych czynników. Dlatego też takie sprzęty często ulegają usterkom, jeżeli chodzi o eksploatację (np. zużycie zawiasów) lub też uszkodzenia mechaniczne.

Cena laptopa biznesowego

No cóż, laptopy biznesowe do tanich nie należą. Średnia cena to przynajmniej trzy lub cztery tysiące i w górę. Niektóre nawet kosztują po dziesięć tysięcy złotych. Laptopy konsumenckie można kupić już za tysiąc złotych. Tylko należy zdać sobie sprawę z tego, że „coś za coś”. Albo ktoś już od samego początku stawia na solidną jakość wykonania, jaką widać m.in. w porządnie wykonanej obudowie, albo też decyduje się na zakup czegoś, co w dużej mierze może nie zapewnić wydajnej pracy – w szczególności, jeżeli chodzi o wykonanie zaawansowanych projektów zawodowych.

Matryca w laptopach biznesowych

Dell laptopy, jak również innych marek, które dedykowane są typowo do wykonywania pracy biurowej, mogą pochwalić się zdecydowanie solidniejszą obudową

Dell laptopy oraz innych marek użytkowane są w różnych miejscach. Nie tylko w zaciszu biura, ale na świeżym powietrzu, w restauracjach, w salach konferencyjnych, a niekiedy nawet w pociągach. Co jest w tym ważne? Fakt, że ma się tam do czynienia z różnymi warunkami oświetlenia. Dlatego w sprzętach klasy biznes absolutną koniecznością jest matryca matowa. Pozwala ona na to, aby móc dostrzegać na ekranie wszystko – bez względu gdzie ktoś się będzie znajdował lub też z jakim oświetleniem (naturalnym/sztucznym) będzie się miało do czynienia.

Laptopy konsumenckie posiadają matryce błyszczące. Nie są one wyposażone w antyrefleksy, mat. Przez to właśnie twarz użytkownika odbija się i odbiór elementów widocznych na ekranie nie jest możliwy. Warto przy tej okazji wskazać, że może lepiej kupić laptopa (nawet do zwykłego wykorzystania, np. do przeglądania wiadomości), który będzie posiadał matrycę matową? Również podczas takich prozaicznych chwil będzie można cieszyć się wygodą korzystania.

Laptop do zadań specjalnych

Laptopy biznesowe mają do wykonania różnego rodzaju prace. Najczęściej skomplikowane zadania, które wymagają nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również odpowiedniego sprzętu. Dlatego tak ważne jest, aby urządzenie było do tego przygotowane. Wpływ na to będą mieć podzespoły, jakie znaleźć będzie można w środku. Mowa tutaj chociażby o pamięci RAM, jak również dysku twardym SSD. Takie elementy wpłyną chociażby na szybkość wykonywania pewnych rzeczy, jak również na ich zapisywanie. Ważna jest również bateria. W przypadku laptopów biznesowych powinien być to taki element, który na jednym ładowaniu powinien wytrzymać 5,6 godzin.

Laptopy konsumenckie ładować należy co ok. trzy godziny. Co wymusza także od użytkownika częste ładowanie – co nie zawsze jest przecież możliwe.