Laptopy Apple dla biznesu – czy to dobry pomysł?

Komputery Apple już wielu lat były przez większość użytkowników uważane za „lepszą alternatywę Windowsa”. Zasada ta dotyczyła zarówno użytkowników komputerów stricte gamingowych jak i biznesowych. Co zatem może zaoferować użytkownikowi biznesowemu komputer, który oznaczony jest bardzo popularnym znakiem nadgryzionego jabłka?

Znana marka = większe perspektywy

Apple to gigant, który każdego roku wypuszcza na rynek szereg różnych, promocyjnych laptopów. W poniższej analizie sprzętu dostosowanego do potrzeb biznesu, skupimy się na możliwościach „pierwszego lepszego” komputera Apple i odniesiemy je do wymagań, jakie stawia nowoczesny biznes. W tym przypadku owym komputerem będzie nie kto inny, jak sam 13 calowy Macbook Air. Warto dodać, że jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy ekonomiką pracy a maksymalną wydajnością. Mówiąc wprost – jest to idealny komputer przenośny do pracy.

Macbook Air to urządzenie, które posiada całkiem sporo pamięci wewnętrznej

Na początek… wygląd

Trzeba przyznać, że Macbook Air prezentuje się nadzwyczaj ładnie. Jest to komputer, który nie tylko zadziwia osiągami, ale też tworzy nastrój, buduje markę i jest zwyczajnie znany na rynku. Jest to też sprzęt, który sam w sobie mógłby być reklamą. Owszem, nie wszyscy posiadają dziś Air’a, ale nie ma w tym nic dziwnego, skoro mowa tu o komputerze z tzw. wyższej półki. W ofercie firmy Apple można przeczytać, że sprzęt ten jest dostępny w kilku wariantach kolorystycznych, to jest w gwiezdnej szarości, złocie, a także w srebrze. Warto zauważyć, że na minimalistycznej obudowie urządzenia efekt ten jest dość ograniczony. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy patrzymy na niego z góry lub od strony ekranu.

Wydajność to podstawa

Trzeba przyznać, że Apple dopracowała (pod względem wydajności) swój flagowy produkt. Jego sercem jest czip Apple M1, wewnątrz którego umieszczono CPU z aż 8 rdzeniami. Komponent ten współpracuje z aż 7 rdzeniowym GPU, co przedkłada się na doskonałą jakość obrazu. Macbook Air to sprzęt przeznaczony przede wszystkim dla tych osób, które szukają rozwiązań stworzonych do pracy z grafiką. Urządzenie to może ją tworzyć, przetwarzać, a także edytować na najwyższym poziomie. I co ważne, mimo to sprzęt ten nie grzeje się tak szybko. Wręcz przeciwnie – jego duża pojemność termiczna sprawia, że nie generuje on dodatkowego dźwięku pracy wentylatora nawet w trakcie intensywnej pracy.

Pamięć SSD i nie tylko

Komputery Apple już wielu lat były przez większość użytkowników uważane za "lepszą alternatywę Windowsa"

Macbook Air to urządzenie, które posiada całkiem sporo pamięci wewnętrznej. Mowa tu rzecz jasna o ultraszybkiej pamięci SSD, która zapewnia szybki i sprawny dostęp do wielu różnych rodzajów plików. Tutejszy dysk może pomieścić aż 256 GB danych. Nie jest to rewolucyjnie dużo, ale obszar ten całkowicie wystarczy, by móc zapisać wszystkie niezbędne dane, w tym rozbudowane pliki multimedialne. W urządzeniu znalazło się również miejsce dla 8 GB pamięci operacyjnej RAM, której ilość powinna wystarczyć nawet w trakcie realizacji bardzo złożonych obliczeń.

Optymalizacja pod klienta

Warto zwrócić uwagę na fakt, że laptopy Apple nie mają ściśle określonych parametrów. To o czym mowa powyżej, to tylko najprostsza konfiguracja sprzętowa. Jeśli ktoś chce mieć naprawdę dopracowanego Macbooka, może „zamówić” do niego dodatkowe komponenty i sprzęt. Pamięć użytkową urządzenia można rozszerzyć aż do 2 TB, co jest opcją przeznaczoną przede wszystkim dla najbardziej wymagających użytkowników. Rozbudowie można również poddać pamięć operacyjną RAM. O ile w wersji podstawowej Macbooka jest jej 8 GB, o tyle w wersji rozszerzonej będzie jej już 16 GB!

Wyświetlacz i pozostałe funkcje

Zaimplementowany w Macbooku wyświetlacz Retina z obsługą technologii TrueTone wygeneruje w pełni naturalne i wyjątkowe barwy. Z kolei Magic Keyboard to nic innego, jak tylko specjalna, podświetlana i funkcjonalna klawiatura. Co ważne, użytkownik może skorzystać z szeregu dodatkowych zabezpieczeń. Jednym z nich jest np. autoryzacja za pomocą dotyku palca, czyli Touch ID. Dodatkowo laptopy Apple są wyposażane w szereg złącz. W przypadku modelu Air użytkownik ma do czynienia z dwoma portami Thunderbolt i USB 4.

Powyższa konfiguracja jest idealna do zastosowań domowych. Duża pojemność dysku, możliwość pracy z wieloma kartami przeglądarki (RAM), a także pięknie prezentujący się obraz i ergonomiczna klawiatura, to czynniki niezbędne do wygodnej pracy w biurze.