Optymalny komputer do wykonywania obowiązków zawodowych

Jak powinno zostać zorganizowane dobre stanowisko pracy? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jakim miejscem ma się do czynienia. W przypadku pracy biurowej – jak sama nazwa wskazuje – liczy się na pewno biurko, jak również krzesło. No i nie można zapomnieć o komputerach, które również wpływać będzie na jakość wykonywanych obowiązków zawodowych. Jakie komputery nadają się do pracy biurowej?

Na co zwrócić uwagę?

Komputer do wykonywania obowiązków zawodowych na pewno musi być inny niż ten do użytku domowego. Tak, komputer do prac biurowych może być użytkowany np. do przeglądania wiadomości, ale nie to powinno stanowić priorytet, jeżeli ktoś będzie chciał być pewny tego, co wybierze. Podobnie jest, jeżeli chodzi o komputer do gier. Każda z tych osób będzie zwracała uwagę na inne czynniki. Jak to jest w przypadku pracy biurowej? Oto lista najważniejszych czynników:

Komputer do wykonywania obowiązków zawodowych na pewno musi być inny niż ten do użytku domowego

  • wydajność – wpływać ona będzie m.in. na to, jak dana praca będzie wykonywana. Czy będzie ona szybka, czy też za każdym razem trzeba będzie odliczać minuty (a może godziny) aż dana praca zostanie finalnie zapisana. Wydajność uzależniona jest po części od tego, z jakim typem pracy ma się do czynienia. Co innego do wykonania ma architekt, a co innego osoba pracując np. nad renderowaniem zdjęć. Na wydajność wpływa procesor (najlepiej cztery rdzenie), pamięć RAM (wskazane min. 8 GB z możliwością rozbudowania do większej ilości), dysk typu SSD.
  • część – po raz kolejny należy wskazać na charakter wykonywanej pracy. I tak dla osoby pracującej nad grafiką reklamową ważna będzie karta graficzna. Podobnie, jeżeli chodzi o pamięć. Trzeba zwrócić również uwagę na to, czy jeżeli zaistnieje taka potrzeba, będzie można wszystko rozbudować lub wymienić. Tym bardziej, że niekiedy (chociaż bardzo rzadko) dochodzi do awarii jednej z części. Warto się zorientować, czy komputer Dell lub innej marki pozwala na wymianę części, a nie całego sprzętu.
  • wymiary komputera – w końcu nie każde biurko pozwala na to, aby postawić komputer ogromnych rozmiarów. Współczesne biurka są stosunkowo małe. Warto więc sprawdzić, czy cały sprzęt będzie w stanie zmieścić się w danym miejscu. Pozostawiając przy tym odpowiednią ilość miejsca na wykonywanie innych obowiązków, czy też ułożenie dokumentów.
  • cicha praca – nie ma nic gorszego niż komputer, który chodzi bardzo głośno. Jak najbardziej potrzebne jest chłodzenie całego sprzętu, dzięki czemu będzie wiadome, że nic nie będzie się z nim działo. Należy się jednak upewnić, że ta praca komputera, systemu chłodzenia nie będzie zbyt głośna. Tego wymagają chociażby niepisane zasady pracy w biurze, gdzie jest duża ilość osób.
    ilość złączy – taka, która będzie umożliwiać podłączenie odpowiedniej ilości urządzeń pomocnych przy wykonywaniu obowiązków zawodowych. Na pewno będzie to myszka, ale czasem potrzebna jest też drukarka/skaner. Nie można również zapominać o złączach USB, które pozwolą na podłączenie pendrive lub tym podobnych urządzeń.

Budżet finansowy


Chyba jedna z najważniejszych kwestii, która zdecyduje o tym, czy ktoś postawi na komputer Dell, czy też nie. Warto określić na jakie koszta można sobie w tym wypadku pozwolić, a na co nie. I tak założonego budżetu trzeba się trzymać. Nie ma co przesadzać z takimi wydatkami, ponieważ może się okazać, że ktoś za mocno przekroczy budżet i nie będzie miał pieniędzy na inne wydatki.

W szczególności, jeżeli mowa jest o zakupie większej ilości komputerów, tym bardziej jeżeli mowa jest o wielkich korporacjach biurowych. W takich wypadkach zakup komputerów warto rozplanować na raty lub też można zakupić tańsze odpowiedniki. Z czasem, kiedy firma zacznie osiągać odpowiednią ilość zysków, będzie można zaplanować ich systematyczną wymianę.

Na samym końcu należy dodać, że ważna jest również renoma producenta. Takie uwagi również trzeba brać pod uwagę, aby być pewnym tego, że pracownicy mają do dyspozycji odpowiedniej jakości sprzęt biurowy. Bez trudu podołają wykonywaniu obowiązków zawodowych.