Serwery NAS QNAP- zalety, zastosowanie, dostępne serie.

Serwery NAS QNAP to wszechstronne sprzęty znajdujące szereg zastosowań. Dyski sieciowe to właściwie samodzielne komputery wyposażone w system operacyjny, procesor i pamięć RAM. Ich zadaniem jest udostępnianie swojej zawartości użytkownikom w ramach sieci lokalnej. Co warto wiedzieć o serwerach NAS?

Serwer NAS- podstawowe informacje

Serwery NAS QNAP to mini komputery, działające w sieci lokalnej, które zapewniają nam błyskawiczny dostęp do zapisanych plików dla każdego urządzenia pracującego w owej sieci. Najważniejszymi ich komponentami są dyski twarde. Najprostsze modele mieszczą w sobie do 4 podzespołów pamięci, natomiast te zaawansowane, zostały wyposażone w kilkadziesiąt dysków. Rozbudowane sprzęty spełnią potrzeby nawet dużych przedsiębiorstw. Przydadzą się w każdej firmie, gdzie zachodzi potrzeba okresowego przechowywania dużej ilości danych. Zaletą tych urządzeń jest sprawne umożliwianie dostępu do zapisanych informacji dla wszystkich sprzętów sieci lokalnej i proste przesyłanie danych w obrębie użytkowników sieci czy też poza lokalne dostępy, przy pomocy odpowiednich protokołów.

Serwery NAS QNAP to wszechstronne sprzęty znajdujące szereg zastosowań

Serwery NAS QNAP- czym się wyróżniają na tle innych?

Serwery NAS QNAP to niepozorne urządzenia dające nam mnóstwo możliwości. Do ich zalet można zaliczyć:

  • bezpieczeństwo – dyski wyposażone w matrycę RAID pozwalają na przywrócenie danych, w razie występującej awarii czy innych zagrożeń. Oprócz tego zastosowano w nich inne zabezpieczenia takie jak: natychmiastowe powiadomienia o sparowanych urządzeniach mobilnych, szyfrowanie woluminów, weryfikacja dwuetapowa,
  • dedykowana przeglądarka- sprzęty te posiadają automatyczną wyszukiwarkę Qsirch działającą w błyskawiczny sposób. Uczy się ona na postawie poprzednich wyszukiwań, pozwalając na szybkie znalezienie wszystkich plików,
  • funkcje multimedialne- serwery te pozwalają na transmisję multimediów przez AirPlay, iTunes, Bluetooth, HDMI itp,
  • technologia QvPC-  w razie potrzeby z takich serwerów można korzystać jak ze zwykłych komputerów stacjonarnych. Da się do nich podpiąć monitor, myszkę i klawiaturę.

Serwery NAS- do czego przydają się w firmie?

Serwery NAS QNAP to wszechstronne sprzęty znajdujące szereg zastosowań

Aby zapewnić swojemu przedsiębiorstwu stabilną i efektywną infrastrukturę informatyczną, warto zainwestować w wysokiej klasy serwer. Sprzęty te pełnią liczne funkcje, a jedną z nich jest przechowywanie danych. W takich urządzeniach trzymane są dokumenty, pliki multimedialne, bazy danych. Co ważne, przechowywane informacje są bezpieczne, dobrze zorganizowane i łatwo dostępne. Kolejnym zastosowaniem serwerów jest udostępnianie plików. Przekazywanie danych jest częścią pracy przedsiębiorstw. Musi być sprawne i szybkie, co przekłada się na wydajność i produktywność. Serwery NAS mogą też służyć do obsługi korespondencji e-mail czy hostowania aplikacji specjalnych dostosowanych do potrzeb firmy. Inną funkcją serwerów jest hostowanie stron firmowych, co umożliwia dostęp do nich przez przeglądarki internetowe użytkowników.

Serwer NAS QNAP do firmy- proponowane modele

Firma oferuje swoim klientom szeroką gamę urządzeń o różnych parametrach. Pierwszą propozycją będą serwery z serii Silent, czyli modele HS-264 i HS-453DX. Sprzęty poprzez zastosowanie pasywnego chłodzenia pracują bezgłośnie. Seria ta polecana jest przede wszystkim osobom poszukujących bazy do domowego centrum multimediów. Kolejną propozycją są serwery z serii TS-x64. To dosyć proste urządzenia oferujące 2 porty sieciowe w standardzie 2.5 GbE, 4-rdzeniowe procesory x86, obsługę dysków SSd NVMe, wbudowane procesory graficzne. Firma ma w swoim asortymencie także bardziej zaawansowane serwery jak ES2486dc oraz ES1686dc. Modele te posiadają 4 porty sieciowe w standardzie 10 GbE, ponadto można je rozbudować. Sprawdzą się głównie do wirtualizacji w środowiskach Hyper-V oraz VMWare. Marka ta proponuje także bardzo zaawansowane modele, czyli serwery z serii All-Flash. Bazują one na procesorach Intel Xeon i AMD Epyc (https://www.amd.com/en/processors/epyc-server-cpu-family). Takie serwery obsługują tylko dyski SSD i cechują się najwyższą wydajnością.

Serwery NAS QNAP to zróżnicowane modele, które można dobrać do swoich potrzeb i dysponowanego budżetu.