Wybór odpowiedniego serwera nie jest prostą rzeczą, częstym wyborem jest ten od QNAP. Warto zdecydować się na ten odpowiedni dla siebie, ważne by był szybki, oferował wiele funkcji oraz by interfejs był w miarę przejrzysty.
Czym jest NAS i do czego służy?
Serwer NAS (Network Attached Storage) jest niewielkim komputerem wyposażonym w procesor, pamięć operacyjną i złącza. Najważniejszym, kluczowym zadaniem tego serwera jest obsługa dysku sieciowego tj. wspólnej biblioteki multimediów. Serwer plików podłącza się do routera przy pomocy kabla sieciowego RJ-45 bądź też bezprzewodowo przy użyciu Wi-Fi.
Serwer NAS może przydać się także do użytku domowego, zwłaszcza tym wszystkim, którzy potrzebują magazynować i udostępniać duże ilości danych. W rozwiązaniach na użytek domowy używa się zwykle od jednego do czterech modułów pamięci. Można stwierdzić, że serwery NAS QNAP znajdują szerokie zastosowanie, mogą pełnić funkcje serwerów WWW, poczty elektronicznej, multimedialnych centrów rozrywki, osobistej chmury z funkcją rozpoznawania na zdjęciach obiektów oraz twarzy, monitoringu i wiele więcej.
Warto nadmienić, że wielu ludzi uważa, że przestrzeń w chmurze jest na tyle tania, że nie opłaca się dokonać zakupu serwera. Takie myślenie jest błędne, NAS w przedsiębiorstwie bądź na użytek prywatny można wykorzystać na dziesiątki sposobów, dzięki niemu zyskać kontrolę nad swoimi danymi, co równie istotne, nie tracąc przy tym elastyczności oferowanej przez popularne usługi chmurowe. NAS to sprawdzone rozwiązanie, które wykorzystywane jest od wielu lat, z początku dla wielu osób było to narzędzie do przechowywania danych, z czasem zaczyna pełnić funkcję backupa, platformy multimedialnej, serwera www, hosta do aplikacji webowych.
Po jaki serwer sięgnąć?
Odpowiedź na tak postawione pytanie nie należy do najłatwiejszych, gdyż każdy odbiorca ma nieco zindywidualizowane potrzeby. Co ważne, przy wyliczeniach warto wziąć pod uwagę budżet, który ma się do dyspozycji. Niezwykle ważną kwestią jest, by serwer NAS był w pełni bezpieczny. Z pewnością, podejmując decyzję o wyborze odpowiedniego serwera, warto zwrócić swą uwagę w kierunku tych ze średniej i nieco wyższej półki, dobrymi rozwiązaniami będą:
- Serwer NAS QNAP Tower TS-664-V7D
- Serwer NAS QNAP Tower TS-664-492
- Serwer NAS QNAP Tower TS-664-LYU.
Serwer NAS QNAP Tower TS-664-V7D wchodzi w skład popularnej serii biznesowej przedsiębiorstwa QNAP. W takim serwerze możliwe jest zainstalowanie jednej karty rozszerzeń. Użytkownik tego serwera otrzymuje 8 GB pamięci RAM. Serwer ten jest w obudowanie Tower, jest opcja Hot Swap / Hot plugging, chodzi o możliwość podłączenia lub odłączenia urządzeń peryferyjnych do komputera w chwili, gdy zasilanie jest włączone.
Serwer NAS QNAP Tower TS-664-492 ma miejsce na 6 dysków, możliwe jest w tym przypadku zainstalowanie modułu rozszerzającego, co zwiększą ilość obsługiwanych dysków. W tym serwerze także jest opcja Hot-Swap. Wartym uwagi serwerem jest także NAS QNAP Tower TS-664-LYU.
Czym charakteryzuje się serwer od QNAP?
Serwery od QNAP cechuje fakt, że wystarczają na długie lata. Za przykład może posłużyć QNAP TS-464. Serwery NAS QNAP to te, na które warto się zdecydować, gdyż:
- otrzymujesz bezpieczną i elastyczną przestrzeń dyskową, opartą na technologii ochrony danych RAID.
- zarządzasz plikami za pomocą serwera QNAP NAS na różne sposoby, możesz zdalnie udostępniać i synchronizować pliki.
- dzięki funkcji zaawansowanego zarządzania zdjęciami opartej na sztucznej inteligencji w prostszy sposób monitorujesz serwer.
- uzyskujesz wszechstronną ochronę danych, wszystko dzięki kompleksowym rozwiązaniom QNAP do tworzenia kopii zapasowych.
- uzyskujesz optymalną równowagę między bezpieczeństwem i wygodą, serwer jest zintegrowany z używaną chmurą.
- przy pomocy serwera NAS możliwe staje się skonfigurowanie systemu monitoringu, służy do tego serwer QNAP NAS z zainstalowanym oprogramowaniem monitorującym QVR Elite i kompatybilnymi kamerami.
- stacja NAS może posłużyć również jako wielofunkcyjny komputer.
Reasumując, serwery QNAP zdają egzamin, dzięki wielości opcji znacznie ułatwiają realizację zadań, zarówno w przedsiębiorstwach jak też osobom fizycznym (czytaj dalej: https://omegakomputery.pl/czym-sa-serwery-i-jak-sa-zbudowane-zalety-serwerow-fujitsu/).