Serwery NAS QNAP – co to takiego?

Serwery Nas QNAP ze strony itnes.pl są przystosowanymi do obecnego stylu życia, wydajnymi, inteligentnymi i nowoczesnymi rozwiązaniami do przechowywania oraz bezpiecznego udostępniania kopii zapasowych i plików, jak również korzystania z funkcji rozrywkowych. QNAP NAS jest centralnym systemem pamięci masowej z co najmniej kilkoma dyskami twardymi, który zawsze pozostaje online i jest dostępny z różnych miejsc. Oferuje nam przydatne funkcje, takie jak praktyczny menedżer kopii zapasowych, menedżer plików, uprawnienia dostępu, menedżer pobierania, centrum multimedialne oraz wiele innych.

Serwer NAS – jak wygląda?

Może wyglądać niepozornie. Bardzo często bywa konstrukcją mającą kształt prostopadłościanu z paroma diodami oraz kieszeniami na dyski. Dyski mają różną pojemność, w zależności od tego, co wybierzemy, przy czym nie powinny być to pierwsze napotkane nośniki, ale modele przeznaczone do ciągłej pracy w macierzach. Ponadto, bez względu na to, czy są to 2,3,4 dyski, muszą mieć one taką samą pojemność.

Dyskretna, biała, czarna, czasami szara skrzynka ma podpięty kabel LAN oraz zasilanie. Wygląd może tego nie sugerować, ale serwer NAS QNAP jest tak naprawdę komputerem wyposażonym w pamięć operacyjną oraz procesor. Elementy te zapewniają możliwość zarządzania danymi w dedykowanych do tego aplikacjach, transfer danych czy streamowanie dźwięku do głośnika Bluetooth, czy wideo do smart TV.

Najnowsze serwery NAS QNAP – co oferują?

W bogatej ofercie warto zwrócić uwagę na urządzenia należące do serii Silent – modele HS-453DX oraz HS-264, które za sprawą pasywnego chłodzenia pracują zupełnie bezgłośnie, oferując przy tym taką samą funkcjonalność, jak większe modele. Idealnie sprawdzą się jako baza do tworzenia domowego centrum multimedialnego, które udostępnia zdjęcia, filmy oraz muzykę.

Jeśli szukamy serwera, który ułatwi nam zarządzanie domową biblioteką plików, serwer NAS działający w oparciu o łączność Wi-Fi będzie idealnym rozwiązaniem w obrębie lokalnej sieci domowej

Seria TS-x64 oferuje zaś w rozsądnej cenie najnowsze z rozwiązań technicznych pod postacią dwóch portów sieciowych o standardzie 2,5GbE, obsługę dysków SSD NVMe, czterordzeniowych procesorów x86 czy wbudowany procesor graficzny, który pozwala na płynne strumieniowanie filmów zapisanych na serwerze NAS do urządzeń mobilnych.

Mając na względzie bardziej zaawansowane modele, wybierać możemy spośród urządzeń mających standardową obudowę tower, jak i tych przeznaczonych do montowania w szafach przemysłowych rack o szerokości 19 cali. Nie da się w tym miejscu wymienić oraz opisać wszelkich modeli, które oferuje nam producent. Na pewno warto za to wspomnieć, że na części zaawansowanych urządzeń istnieje możliwość zainstalowania alternatywy dla QTS systemu operacyjnego – QuTS Hero. Poza wieloma przydatnymi w profesjonalnym zastosowaniu funkcjami oferuje on coś, czego nie znajdziemy u innych producentów, czyli obsługę bardzo zaawansowanego i nowoczesnego systemu plików ZFS.

A skoro mówimy już o typowych rozwiązaniach dla produktów Enterprise to i w takiej kategorii QNAP jest nam w stanie zaoferować urządzenia, które spełniają najwyższe standardy. Dwukontrolerowe modele ES1686dc oraz ES2466dc są w rzeczywistości dwoma urządzeniami w jednej obudowie, które za sprawą nadmiarowości są w stanie zapewnić wysoką dostępność.

Serwer NAS QNAP do domu

Jeśli szukamy serwera, który ułatwi nam zarządzanie domową biblioteką plików, serwer NAS działający w oparciu o łączność Wi-Fi będzie idealnym rozwiązaniem w obrębie lokalnej sieci domowej. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać dostęp do danych z każdego urządzenia podłączonego do naszej sieci. Poza komputerami osobistymi mogą to być również:

  • tablety,
  • telewizory,
  • smartfony.

Użycie serwerów w domu pozwoli uzyskać szybki dostęp do multimediów takich, jak pliki muzyczne, zdjęcia czy filmy.

NAS przydaje się również podczas prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, tym bardziej jeżeli pracujemy z dużą liczbą danych. Warto sprawdzić ofertę producenta i dobrać urządzenie, które będzie odpowiadało na nasze potrzeby. Jeżeli potrzebujemy wsparcia w dobraniu odpowiedniego serwera NAS QNAP, warto zapytać o poradę doświadczonego sprzedawcę.