Wybór systemu zasilania UPS, który jest niedrogi, trwały i doskonale współpracuje z istniejącą infrastrukturą zasilania, może być nieco przytłaczającym przedsięwzięciem. Dostępnych jest tak wiele różnych typów zasilaczy i mnóstwo specyfikacji technicznych, które mogą przerosnąć nawet najbardziej doświadczonych specjalistów technicznych. Jedną z najważniejszych decyzji, jakie należy podjąć przy wyborze zasilacza UPS, jest wybór standardowego lub przemysłowego zasilacza UPS.
Oczywiście potrzeby każdego sektora są bardzo różne, a każda organizacja będzie miała inną istniejącą infrastrukturę, ale najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze między standardowym a przemysłowym UPS, są warunki fizyczne, które zasilacz UPS będzie musiał wytrzymać, koszty związane z każdym z nich i żywotność sprzętu.
Czym jest standardowy zasilacz UPS?
Standardowe systemy UPS, czasami znane jako komercyjne UPS, są najczęściej spotykane w zastosowaniach IT, takich jak centra danych i sale komputerowe. Są one zazwyczaj mniej trwałe niż przemysłowe UPS, ale są znacznie lżejsze, łatwiejsze w instalacji i utrzymaniu oraz są bardziej przystępne cenowo.
Tego typu ITnes zasilacze UPS są najczęściej spotykane w branżach i zastosowaniach, w których przerwa w zasilaniu sieciowym może powodować trudności dla firmy, jednak nie ma ryzyka obrażeń lub uszkodzenia osób, lub mienia. Na przykład w centrum danych przerwa w zasilaniu może mieć duży wpływ na przetwarzanie danych, ale ryzyko z tym związane jest znacznie niższe niż na przykład w placówkach opieki zdrowotnej lub elektrowniach jądrowych/węglowych.
Nie oznacza to, że komercyjne UPS’y nie są skuteczne, ale są one specjalnie zaprojektowane do zastosowań o niższym ryzyku. Przeciętny komercyjny zasilacz UPS do zastosowań komputerowych powinien być utrzymywany w temperaturze otoczenia w zakresie 23-35 stopni Celsjusza i wilgotności powietrza 10-55%, aby zapewnić mu optymalną wydajność. W zastosowaniach, takich jak centra danych, warunki te są stale utrzymywane bez problemu, nie tylko dla optymalnej wydajności zasilacza UPS, ale także dla optymalnej wydajności serwerów i innego ważnego sprzętu. To sprawia, że standardowe UPS są idealne do użytku w tego rodzaju środowiskach.
Dodatkowo są one znacznie prostsze w instalacji, wdrożeniu i utrzymaniu niż ich przemysłowe odpowiedniki. Większość komercyjnych UPS ma zakres działania wynoszący 15-30 minut, co pozwala pracownikom centrów danych na ostrożne wyłączenie sprzętu, aby zapobiec utracie danych, i oczywiście są one w stanie utrzymać ciągłe zasilanie podczas niewielkich przerw w dostawie prądu. Około 80% wszystkich produkowanych obecnie zasilaczy UPS jest przeznaczonych do zastosowań IT, dlatego są one zdecydowanie najpopularniejszym i najłatwiej dostępnym wyborem.
Czym jest przemysłowy zasilacz UPS?
Przemysłowe systemy UPS, są bardziej wytrzymałe niż ich komercyjne odpowiedniki. Zostały one zaprojektowane specjalnie do użytku w środowiskach o wysokiej intensywności i dużym oddziaływaniu oraz w środowiskach, w których utrata zasilania może mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo ludzi lub może spowodować poważne uszkodzenia konstrukcji i budynków, czyniąc je niebezpiecznymi.
Przemysłowe systemy zasilania UPS są zaprojektowane tak, aby działały dobrze w temperaturach od 15 do 55 stopni Celsjusza, przy wilgotności na poziomie 10-95% oraz w obszarach o dużej ilości pyłu i zanieczyszczeń w powietrzu, z których niektóre mogą powodować korozję. Są one również znacznie trwalsze, ze średnią żywotnością wynoszącą ponad 20 lat i oferują wsparcie baterii od 1 do 8 godzin, dzięki czemu mogą przetrwać poważniejsze przerwy w dostawie prądu bez żadnych zakłóceń w infrastrukturze. Takie niekorzystne warunki naturalnie skracają żywotność poszczególnych części standardowego zasilacza UPS, dlatego tak ważne jest, aby firmy, których infrastruktura energetyczna będzie musiała zmagać się z żywiołami, miały zasilacz UPS do zastosowań przemysłowych.
Który zasilacz UPS jest odpowiedni dla Twojej firmy?
To, który z nich wybierzesz dla swojej firmy, będzie zależeć od kilku różnych czynników związanych z Twoim sektorem. Należą do nich:
- Warunki fizyczne, które zasilacz UPS będzie musiał wytrzymać.
- Jak długo zasilacz awaryjny UPS będzie musiał działać, w przypadku przerw w zasilaniu.
- Koszt zasilacza UPS, zarówno instalacji, jak i utrzymania.