Laptop czy PC – podpowiadamy co wybrać

Czy ktoś jeszcze rozważa zakup komputera stacjonarnego? Dlaczego? Jakie są wady i zalety obu rodzajów komputerów? Czy notebookom udało się, wydajnością i parametrami, dogonić popularne niegdyś pecety? Zapraszamy do krótkiej analizy.

Wady i zalety komputerów stacjonarnych

Komputer stacjonarny, osobisty powstał w latach osiemdziesiątych, a jego rozmiar pozwolił na obsługiwanie go przez indywidualnego użytkownika

Komputer stacjonarny, osobisty powstał w latach osiemdziesiątych, a jego rozmiar pozwolił na obsługiwanie go przez indywidualnego użytkownika. Jak dotąd, dostęp do komputera mieli jedynie specjaliści. Jako starszy brat laptopa, jest on stopniowo wypierany przez przenośne wersje komputerów. Jednakże nadal znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach, kiedy to wydajność i parametry procesora są bardziej istotne niż mobilność. Do oczywistych zalet tego typu komputera należy też niższa cena, przy podobnej do notebooka wydajności pracy. Tak zwany pecet będzie, w większości przypadków, przyjaźniejszą cenowo opcją. Dotyczy to np. sytuacji, kiedy potrzeba zakupić kilka komputerów o dużej mocy procesowej z potężnymi podzespołami. Dodatkowo, tzw. pecet, daje duże możliwości dalszego unowocześniania i modyfikacji sprzętowych. Jeżeli wziąć pod uwagę ergonomiczność pracy – komputer stacjonarny ma jeszcze jedną zaletę. Pozwala on na dostosowanie położenia każdego z elementów, myszki, klawiatury i ekranu w dowolny sposób. Do wad tego typu sprzętu należy zaliczyć: brak mobilności, duże gabaryty i uzależnienie od dostaw prądu

Wady i zalety laptopów

Młodsza wersja komputera osobistego to mobilny notebook, dostępny w komercyjnym obrocie od lat dziewięćdziesiątych

Młodsza wersja komputera osobistego to mobilny notebook, dostępny w komercyjnym obrocie od lat dziewięćdziesiątych. O jego globalnym sukcesie zadecydowało z pewnością rozwiązanie problemu gabarytowego i uniezależnienie sprzętu od dostępności do gniazdka elektrycznego. Laptop to, przede wszystkim, kompaktowość i swoboda użytkowania. W podróży, na świeżym powietrzu, w kawiarni, czy w ogródku – jest poręczny wszędzie. Student zabierze go na wykład, a dziecko obejrzy film, jadąc samochodem. Aktualnie nowoczesne komputery przenośne swoimi parametrami są w stanie dogonić stacjonarne odpowiedniki. Przykładem mogą być laptopy Apple (których bogata oferta tutaj: itnes.pl), wyposażone w równie mocne co komputery stacjonarne, podzespoły nowej generacji. Pozostaje jeszcze wydajność baterii i czas jej ładowania, które nadal są, pewnego rodzaju niedogodnością podczas korzystania z notebooka. Warto jednak wiedzieć, że najnowsze laptopy oferują ciągła, kilkunastogodzinną pracę przy jednym naładowaniu.

By odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj urządzenia będzie właściwym wyborem, należy kierować się konkretnymi potrzebami związanymi z wykonywanymi na komputerze zadaniami.