Recenzja małego iPada mini 6 (2021)

Minęło półtora tygodnia, odkąd na co dzień korzystam z iPada mini 6. generacji, czyli „topowego” modelu 256 GB z modemem 5G/LTE.

Cechy szczególne nowego iPada

Najważniejszą rzeczą, którą warto wiedzieć o nowym tablecie jest to, że jest bardzo dobry. Nie ma analogii do niego. Wydajność, przenośność, jakość, funkcjonalność, wzornictwo – a wszystko to w wysokości nieosiągalnej dla nikogo innego.

Jednocześnie wszędzie, gdzie się spojrzy w „mini” dostrzega się różne „ALE”. Z wyjątkiem wydajności. Tam, oczywiście, jest szykownie, full stop.

Po wrześniowej prezentacji z niecierpliwością czekałem na to urządzenie spośród wszystkich zapowiadanych. Mini ma szczególne podejście: od 2013 do 2018 roku używałem wyłącznie minisów i chwaliłem je, od drugiego do czwartego. Byłem bardzo zadowolony, ignorując wszystkie inne modele iPada.

Wymiary tabletów Apple iPad mini 6 (2021)

Apple spełniło życzenia większości fanów mini. Nie ma co do tego wątpliwości: oni (w tym ja) dostali dokładnie to, czego chcieli. Tablet przeszedł największe przeprojektowanie w całej historii linii i jest zdecydowanie lepszy.

  • Wysokość: 195,4 mm (było 203,2 mm)
  • Szerokość: 134,8 mm (bez zmian)
  • Grubość: 6,3 mm (było 6,1 mm)
  • Waga: 293 z Wi-Fi / 297 g z modemem LTE (było 300,5 / 308,2 g)

Tak, iPad mini jest lżejszy (-7g / -11g), nieco krótszy (-7,8 mm) i nieco grubszy (+0,2 mm). Jeśli weźmiesz do ręki stary i nowy mini, stary będzie wydawał się znacznie cieńszy. Te odczucia są bardziej prawdopodobne ze względu na zaokrąglone krawędzie. Co więcej, nowy jest znacznie łatwiejszy do trzymania w dłoni . Przynajmniej dobrze odpoczywa, podczas gdy poprzednia generacja „wypluła”, przesuwając dłoń po dolnym panelu.

Wyświetlacz. iPad mini świetnie nadaje się do dowolnych treści

Tablety Apple iPad mini 6 (2021) wyposażone są w 8,3-calowy panel Liquid Retina IPS LCD, podobny technologicznie do iPada Air 4. generacji. Rozdzielczość wynosi 2266×1488 pikseli (326 pikseli na cal). Jest to nieco więcej niż w przypadku ostatniej generacji mini, która miała 2048×1536 pikseli przy tej samej gęstości na cal. Zwiększenie przekątnej z dotychczasowych 7,9 cala wynikało m.in. ze zmiany proporcji ekranu.